Da „Cveće je ukras bašte …“ nije samo stih iz dečije pesmice uverite se svaki put kad ugledate nečiji raskošni, mirisni vrt. Malo ko ne voli cveće i malo ko ne voli da provodi vreme u bašti, pored zelenila. Svaka bašta zahteva mnogo rada, truda i ljubavi. Međutim, naša bašta mnogo toga i o nama samima otkriva, pre svega u pogledu odabira cveće koje sadimo.
Ekscentrični tipovi uvek biraju neobične vrste, koje zahtevaju i posebnu negu, klasične bašte će biti, recimo, pune ruža, a kada ugledate vrt pun šarenog cveća veselih boja, koji vas podseti na vašu baku i bezbrižno detinjstvo, znaćete da je to dom neke vrlo plemenite i tople osobe. Iako je uzgoj cveća naročit posao ili naročit hobi (kako za koga), postoje neke ustaljene vrste cveća koje se najčešće uzgajaju u svim baštama. Razloga za to ima mnogo, međutim, presudno je što to cveće ne traži posebnu vrstu zemljišta, niti poseban način nege, a predivno cveta i predivno miriše. Jedna od takvih vrsta cveća je begonija.
Šta znamo o begoniji?
Na svetu postoji oko čak 1700 vrsta begonija. To je višegodišnja biljka koja odlično uspeva i u zatvorenom i na otvorenom prostoru. Zato se često može videti u domovima, kao dekoracija (najčešće kod ljudi koji žive u stanovima, pa nemaju bašte niti adekvatne terase), ali i u baštama. Begonija nije zahtevna biljka jer, pre svega, potiče iz tropskih i suptropskih krajeva (delovi zapadne Afrike, delovi Kine, delovi Indije, Južna i Srednja Amerika). Imajući u vidu spektar vrsta begonija, zavisno od toga ona može imati i različite karakteristike. To se, najpre, ogleda u rastu same biljke – može biti samo 5 do 6cm visine, a pojedine vrste mogu izrasti i do 3m visine.
Kod nas je begonija poznata od davnina i uzgaja se u svim varijantama. Prema narodnom verovanju, begonija se sadi da bi sačuvala stare i nemoćne u toj kući, odnosno kako bi im produžiila život. Ali se sa druge strane, begonija ne vezuje za srećne životne trenutke (iako je biljka sreće), pa se, recimo insistira n tome da se ne stavlja u bidermajer. Iz istih razloga, prema pričama naših starih, begoniju ne bi trebalo poklanjati ženi. Međutim, ako se držimo njene osnovne simbolike i činjenice da je u dekorativnom smislu neprevaziđeno lepa biljka, begonija se treba naći u svačijem domu.
Vrste begonija
Iako je mnogo vrsta begonija poznato u svetu, ne rastu baš sve na našim prostorima. Tako da je osnovna podela na lisnate begonije – prepoznatljive su po raskošnom ukrasnom lišću (Carska begonija, Begonia Corallina, Begonia metallica,…)i cvetne begonije – karakteristika im je šareno razgranato cveće (Begonia semperflorens, Begonia “Glorie de Lorraine” i gomoljasta begonia). Begonije se mogu naći u najrazličitijim oblicima, bojama (cvetova i listova), veličinama itd. Za mnoge od njih nikada ne biste ni pretpostavili da su begonije! Asortiman je kod nas stvarno bogat, kao i bašte i kuće, ako samo malo obratite pažnju. A i ko ne bi voleo da ima biljku koja produžava život, voli sunce i toplotu, predivno cveta i usrećuje vas, a tako malo traži.